Przejdź do treści

Wiceminister Kurtyka: Polska energetyka potrzebuje nowoczesnych i czystych technologii

Wiceminister Michał Kurtyka.

- Inwestycja w Gorzowie Wielkopolskim to element modernizacji polskiej energetyki, która musi być oparta o nowoczesne i konkurencyjne technologie - powiedział wiceminister energii Michał Kurtyka 2 lutego 2017 r. podczas otwarcia bloku gazowo-parowego Elektrociepłowni Gorzów należącej do PGE. W wydarzeniu wzięła udział Premier Beata Szydło.

- Nowy blok w Elektrociepłowni Gorzów to przykład zastosowania najnowszych technologii w energetyce, które zdecydowanie przyczynią się do ograniczenia emisji m.in. dwutlenku siarki i tlenków azotu – powiedział wiceminister Kurtyka. Podkreślił również, że realizacja tego rodzaju inwestycji sprawia, że Polska wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Komisji Europejskiej. W połączeniu z ograniczeniem niskiej emisji mogą one wpłynąć na jakość powietrza w naszym kraju.

Wiceminister Kurtyka zaznaczył, że dzięki tej inwestycji Gorzów Wielkopolski zyskał pewne i ekologiczne źródło energii, wykorzystujące gaz z lokalnych zasobów. - Dostęp do energii, przyjaznej dla środowiska naturalnego, jest podstawą rozwoju miasta i regionu - podkreślił wiceminister Kurtyka. Dodał, że projekt zapewni bezpieczeństwo nieprzerwanej dostawy ciepła przy zachowaniu konkurencyjnych cen.

***

Oddany do użytku blok energetyczny w Elektrociepłowni w Gorzowie Wielkopolskim należącej do Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) to kompletny obiekt, wyposażony we wszystkie systemy niezbędne dla jego prawidłowej pracy. Nowa instalacja po części zastąpiła dotychczas używane, wysłużone elementy infrastruktury, wykorzystujące węgiel jako paliwo. Obecnie projekt wykorzystuje gaz z polskich źródeł lokalnych.

Premier Beata Szydło: Nowoczesna elektrociepłownia w Gorzowie to przykład, jak będziemy zmieniać polską gospodarkę.

Treści publikowane w portalu dostępne są na warunkach określonych w licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0, z wyjątkiem przypadków gdy zastrzeżono inaczej.
ul. Krucza 36/Wspólna 6, 00-522 Warszawa, email: me@me.gov.pl